Ruszyła kampania ‘Ludzie ponad granicami’

refugees welcome

Ludzie ponad granicami to ogólnopolska kampania zorganizowana przez oddolną grupę “Migracja to nie zbrodnia“. Tworzą ją ludzie z całej Polski o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, pragnący przełamać pełną uprzedzeń narrację na temat migrantów i migrantek, dominującą w debacie publicznej. Chcemy nie tylko zabrać głos, ale także realnie odzyskać przestrzeń , która przesiąknięta jest “miękkim” rasizmem i ksenofobią. Chcemy uczynić ją bardziej przyjazną dla osób innej narodowości – zarówno tych uciekających przed wojną, jak i dla tych uciekających przed biedą i głodem. A także dla tych wszystkich, którzy z innych przyczyn chcą tu po prostu być. Pragniemy, żeby idea ponad-narodowej solidarności międzyludzkiej wybiła się ponad humanitarną perspektywę współczucia, bo chcemy traktować się na równych zasadach, co jest w naszym wzajemnym interesie. Tworząc warunki przyjazne dla migrantów stwarzamy przestrzeń przyjazną dla nas samych.


 Bardzo martwią nas nastroje społeczne, które na własnych uprzedzeniach budują z kraju fortecę, w której nikt nie może czuć się bezpiecznie. To nie tylko kwestia języka, ale faktycznych politycznych działań – Polska jest krajem, w którym ośrodki zamknięte dla uchodźców, w których więzi się ludzi, mimo że nie popełnili żadnego przestępstwa, funkcjonują od 13 lat.
Nie chcemy tego wspierać swoim cichym przyzwoleniem. Chcemy odzyskać głos i przestrzeń pub
liczną dla ludzi! Wiemy, że nie jesteśmy w tym poczuciu same, że jest więcej osób, które chcą żyć w miejscu przyjaznym dla wszystkich i sporo miejsc, które chcą takimi być. Dlatego stworzyłyśmy kampanię “Solidarność ponad granicami”, która ma na celu stworzenie siatki takich miejsc w całej Polsce i oznaczenia ich naklejką kampanii (wzór w załączniku). To więcej niż podpis pod petycją, to wpływanie na świadomość społeczną twojej okolicy i podanie przyjaznej dłoni przyjeżdżającym do nas uchodźcom. Serdecznie zapraszamy do udziału w kampanii wszystkie miejsca i placówki – zarówno komercyjne jak i niekomercyjne, w których uchodźcy są mile widziani. 


Bardzo docenimy tę symboliczną deklarację zwykłej ludzkiej solidarności od tych, u których możemy czuć się bezpiecznie. Naklejając naklejkę na drzwi i służąc podstawową informacją, dobrym słowem, chwilą oddechu, pomagasz nam poczuć się trochę bardziej u siebie, choć w gościnie.


Dołącz do siatki miejsc przyjaznych migrantom, pod hasłem “ludzie ponad granicami”!
Jak to zrobić?


1. Napisz do nas na facebooku!
2. Umieść przy wejściu swojego domu, miejsca pracy, organizacji naklejkę.
3. Jeżeli zapuka do Ciebie migrant lub migrantka spróbuj pomóc im w potrzebie, albo kogoś polecić- często najprostsze gesty znaczą bardzo wiele – wraz z naklejkami otrzymasz broszurę która zawiera wszystkie niezbędne informacje.
4.Rozszerzaj wiedzę- powiedz o tej akcji 5 innym osobom/miejscom/instytucjom- nie wstydź się być przyzwoitym!