Węgry // Röszke 11: Trzeci dzień procesu Ahmeda – 12/01/18

Za chwilę rozpocznie się ostatnia z serii trzech rozpraw Ahmeda H, które zaplanowane były na ten tydzień.

Podczas pierwszej sedzia i prokurator skupili się na samych zeznaniach Ahmeda, wypytując o szczegóły wydarzeń z 16 września 2015, analizując zeznania które wg nich budziły wątpliwości lub w których występowały sprzeczności. Ale oczywiście – ani słowa o tym, czego doświadczył na granicy, jakie były powody zachowania ludzi, co ich tam sprowadziło.

Cała druga rozpawa zeszła na ogladanie policyjnych filmów z tamtego dnia. Ahmed kilka/kilkanaście razy był pytany czy rozpoznaje się na materiałach, w których momentach, co robi w danej scenie i dlaczego. Sędziemu i prokuraturze udało się udowodnić, że oskarżony “dopuścił się” mówienia przez megafon, rozmawiania z policją, a po odpaleniu gazu łzawiącego przez funkcjonariuszy – rzucenia trzech razy przedmiotami, które ciężko zidentyfikować. Niestety dla prokuratury – w żaden logiczny sposób nie można tymi materiałami zarzucić komukolwiek terroryzm. Natomiast, oczywiście, ani słowa o sytuacji na granicy, o sytuacji ludzi, co ich tam sprowadziło. System sprawiedliwości tym się przecież nie zajmuje.

Na dzisiejszej rozprawie mamy kontynuować oglądanie policyjnych materiałów wideo. opiero po ich skończeniu być może poznamy termin ogłoszenia wyroku.

Solidarność ponad granicami! Uwolnić Ahmneda i wszystkich uwięzionych!

Relacja:

12:20 Sąd zamyka posiedzenie. Jesteśmy po kolejnej rozprawie opierającej się na oglądaniu materiałów wideo. Nie mamy pojęcia, jak z tych materiałów można wyciągnąć zarzuty o terroryzm. Sąd pyta się, czy któraś ze stron wnosi o dodatkowy materiał dowodowy – żadna nie wnosi.

Kolejna rozprawa odbędzie się w marcu – 14 i 19/03 o 9:00. Wtedy też spodziewamy się wyroku.

Żądamy uwolnienia Ahmeda! Stoimy za nim i nie zostawimy go. Solidarność z Ahmedem!

12:03 Policja wskazuje ludziom strefę trazytową. Ahmed pyta co mają tam robić? Tłum za nim krzyczy “Otwórzcie bramę!”

11:53 Na filmie Ahmed pyta policję: “Proszę powiedzcie nam, co powinniśmy zrobić?”

Czy tak właśnie wygląda osoba, która usiłuje wymusić cokolwiek na niezależnym państwie?

11:47 Materiał nr 9. Na filmie policja mówi (wskazując kierunek): “Granica jest zamknięta, jedyna droga to ta”. Ahmed dotyka swoich uszu, nie może usłyszeć policji.

Ahmed zwraca się do tłumu po arabsku: “Proszę, nie rzucajcie niczym”.

11:44 Na ekranie Ahmed przemawia do policji: Kochamy was, kochamy węgry, wśród nas są chore osoby. Proszę, zrozumcie. Problemy tworzą młodzi

11:42 Kolejne wideo pokazujące Ahmeda starającego się negocjować z policjantem stojącym po drugiej stronie bramy.

11:35 Widzimy jak Ahmed przemawia do stojącoge za nim tłumu. Sędzia myśli, że powiedział wtedy “Proszę czekajcie” [ang. please wait]. Ahmed prostuje, że powiedział wtedy “Pokojowo” [ang. peace way]. Z obrazu bez wątpliwości można wywnioskować, ze starał się w tej całej sytuacji zachowywać jak mediator.

11:28 Z nagrania płynie głos Ahmeda mówiącego przez megafon. To pierwszy raz kiedy widzimy go wyraźnie na ekranie, rozmawiającego z policją. Pytanie się o możliwość rozmowy z kimś, kto mówi po angielsku. Nie chce rozmawiać z policyjnym tłumaczem.

11:20 7 i 8 materiały filmowe są krótkie i pochodzą od policji. Tłum skanduje: “Otwórzcie!”, policyjny tłumacz mówi: “Cofnijcie się i czekajcie tam”.

Ahmed mówi, że nie rozumiał tego, co mówi tłumacz z uwagi na różnice używanych dialektów (tłumacz posługiwał się dialektem trudnym do zrozumienia dla mniej wyedukowaych osób), nie mógł też słyszeć wyraźnie. Nawet tłumacz obecny w sądzie nie mógł wyraźnie zrozumieć tego, co na materiale filmowym mówił tłumacz policyjny.

11:05 Material filmowy nr 6. Widzimy tłum ludzi sprzątający bałagan przed ogrodzeniem i Ahmeda mówiącego do policji: “Chcemy tylko pokoju”.

10:54 Obserwujemy, jak na filmie Ahmed uderza czymś kilka razy w ziemię, po czym rusza w kierunku kordonu policji.

10: 45 5. materiał filmowy pokazuje jak mężczyzna rzuca czymś. Sąd uważa, że mężczyzną tym jest Ahmed. Ahmed przyznaje, że to on.

10:40 4 materiał filmowy, też nagrany przez stację telewizyjną Russia Today. Pokazuje kordon policji stojący na terytorium węgierskim. Jedynymi terroryzowanymi ludźmi w tym miejscu są sami uchodźcy, którym policja rozpyliła gaz łzawiący prosto w twarz, z bardzo krótkiego dystansu.

10:35 Sąd losowo odtwarza wideo uchodźców protestujących na granicy. Zawsze jednak motyw się powtarza – Ahmed rozmawia z policją, ludzie protestują. Sędzia prosi Ahmeda o zidentyfikowanie się na materiale wideo.

10:30 Trzeci materiał filmowy – bardzo krótki. Widać na nim jak ludzie kopią w ogrodzenie. Ahmed pojawia się na obrazie tylko przelotnie.

To niesamowite jak Ahmed radzi sobie z sądowymi procedurami. Osobiście zwraca się do sądu, starając się odeprzeć zarzuty i fałszywą narrację, którą próbuje mu się narzucić. Zastanawiamy się, czy i my mielibyśmy tyle odwagi i siły będąc w jego sytuacji. Solidarność z Ahmedem!

10:25 Ahmed rozpoznaje się na ekranie. Sędzia zapytał go czy podniósł jakiś przedmiot z ziemi i rzucił nim (jak wiadać na ekranie). Ahmed odpowiada, że nie pamięta.

10:20 Wznowienie po przerwie.

10:05 Przerwa techniczna. Zdaje się, że komputer wysokiego sądu nie wytrzymuje napięcia.

9:50 Drugi materiał fimowy to nagranie państwowej agencji prasowej z godziny 16:14 (16 września 2015), pokazujący wydarzenia z serbskiej strony granicy. Przez pierwsze kilka/kilkanaście minut na ekranie ani razu nie pojawia się Ahmed.

9:45 Sędzia nie chce dalej oglądać, jak uchodźcy i uchodźczynie w pokoju dziękują węgrom. Przerywa materiał filmowy i stara się wyszukać ten pokazujący zamieszki.

9:40 Z nagrania: migranci i migrantki skandują: “Węgry – dziękujemy!”

Ahmed: Chcieliśmy po prostu w pokoju przejść przez granicę.

Ahmed tłumaczy, że na filmie widać go z rodziną i że jest daleko od agresywnych osób i że jasnym jest, że będące na granicy rodziny nie chciały tworzyć żadnych problemów.

Footage of the border: refugees at the border shouting “Thank you Hungary!” points out he was surrounded by families in a peaceful atmosphere. “We just wanted to pass peacefully,” he says.

9:37 Z nagrania: po przejściu przez granicę i oczyszczeniu ulicy, migranci i migrantki świętują i tworzą linię. Jeden z nich przemawia przez głośnik. Tłumacz twirdzi, że nie zrozumiał wypowiedzi przemawiającego.

9:30 Materiał pokazuje, że policja zaczyna się cofać, mimo że tłum nie robi nic groźnego (poza sprzątaniem i nawoływaniem po arabsku – jak wyjaśnił przed chwilą tłumacz, do sprzątania)

9:28 Obecny na sali tłumacz wyjaśnia, że przemawiający przez megafon mężczyzna prosi w języku arabskim otaczajacych go ludzi aby pamiętali o utrzymaniu porządku i posprzątali po sobie.

9:20 Ahmed potwierdza, że identyfikuje się na filmie. Na ekranie widać też innego mężczyznę, który ma na sobie czerwony plecak, a w ręku megafon.

9:15 Rozpoczynamy trzecią rozprawę Ahmeda. Sędzia włącza film nagrany przez policję 16 września 2015, na granicy w Roszke. Włącza od momentu, w którym skończyliśmy w środę. Tym razem, nagraniu towarzyszy też dźwięk (ostatnim razem nie było głośników i oglądaliśmy obrazy bez dźwięku)