Grecja: demonstracja w obronie praw migrantek

Wczoraj wieczorem w atenach, w ramach międzynarodowego dnia kobiet, ok. 500 osób wzięło udział w demonstracji w obronie praw migrantek. Demonstracja zorganizowana została przez kobiety z centrum społecznego dla uchodźców i uchodźczyń Jafra.

Według doniesień Lekarzy Bez Granic, jednym z największych zagrożeń dla kobiet zmuszonych opuścić miejsce swojego dotychczasowego zamieszkania, jest przemoc seksualna, niechciana ciąża i wynikające z nich traumy. Human Rights Watch podkreśla, że uchodźczynie docierające na wyspy greckie szczególnie narażone są na przemoc seksualną. Wynika to z napięć i przepełnienia obozów oraz centrów pomocy oraz ich skrajnie złemu wyposażeniu. Dla przykładu – brak oświetlenia w miejscach do kąpieli sprawia, że wiele kobiet obawia się chodzić tam po zmroku. Brak bezpiecznych przestrzeni, dostępnych wyłącznie dla kobiet sprawia, że wiele z nich decyduje się “oddać w opiekę” mężczyznom, stawiając je w sytuacji jeszcze większego ryzyka wykorzystania. Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet migrujących samotnie, osadzonych w obozie Moria, w którym każdego dnia muszą walczyć o swoje bezpieczeństwo.

Nie są to jedyne problemy. Do kolejnych należy brak dostępu do edukacji. Jak informuje UNHCR, uczących się dziewczynek jest o połowę mniej niż chłopców. Nie wynika to wyłącznie z aspektów kulturowych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest brak odpowiedniego wyposażenia, między innymi toalet i sanitariatów.

Więcej informacji na temat sytuacji migrantek znaleć możecie na stronie: http://becauseimawoman.msf.org/en/