Grecja: Faszyści spalili skłot Libertatia i zaatakowali inne centra społeczne w Salonikach

za: https://enoughisenough14.org

Podczas wielkiej manifestacji nacjonalistów i faszystów w Salonikach, grupa uczestników oddzieliła się od zgromadzenia i zaatakowała centrum społeczne Libertatia.

Policja podała, że w dzisiejszej nacjonalistycznej demonstracji w Salonikach udział wzięło 100.000 osób, w tym wielu faszystów. Demonstracja rozpoczęła się pod pomnikiem Aleksandra Wielkiego, duża grupa oddzieliła się od zgromadzenia i zaatakowała centrum społeczne Scholeo. Policja nie zatrzymywała ataku faszystów (poniżej zamieszczamy materiał wideo). Zostali odparci przez grupę anarchistów i anarchistek.

Zaraz potem grupa napastników ruszyła w kierunku skłotu Libertatia. Anarchistki i anarchiści ze Scholeo nie mogli/mogły wesprzeć obrony Libertatii, ponieważ zostali/zostały zablokowane przez oddział policji, która nie kiwnęła palcem, aby powstrzymać atak na skłot.

W oświaczeniu opublikowanym w ateńskich indymediach czytamy: “Potrzebujemy natychmiastowej, bojowej mobilizacji – jutro, jeśli nie jeszcze dzisiaj. Nie możemy zostawić tego bez odpowiedzi”

Demonstracja zorganizowana została w ramach prawicowej kampanii “Macedonia dla Macedonii”, będącą sporą szansą dla Złotego Świtu, który od kilku lat tracił na popularności. Greccy nacjonaliści żądają nieużywania nazwy Macedonia… w stosunku do Macedonii, i aby zamiast tego używać sformułowania FYROM . Dlaczego? Ponieważ “Macedonia” jest jednocześnie nazwą regionu na północy grecji, którego stolicą są Saloniki. Konflikt o to, kto ma prawo do nazwy “macedonia” jest podgrzewany przez nacjonalistów w obu tych krajach.